Pracovní právo v personální praxi (vybrané okruhy a výkladové problémy)
Pracovní právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
13.11.2018 9.00 - cca 16.00 — 18422 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Mgr. Marie Janšová
specialistka a doporučovaná advokátka v oblasti pracovního práva; v roce 2022 jí bylo uděleno ocenění Právník roku v oblasti pracovního práva. Od roku 2016 působí jako partnerka v advokátní kanceláři LEGALITÉ. Zaměřuje se na poskytování právního poradenství v oblasti pracovního práva, včetně pracovněprávních aspektů obchodních transakcí, problematiky přechodu práv a povinností, digitalizace HR agendy, specifik právních vztahů s manažery, poradenství v oblasti odměňování a ochrany know-how, kolektivního vyjednávání a zastupování v pracovněprávních sporech a v řízení před správními orgány. Dále se specializuje na právní vztahy statutárních orgánů korporací, ochranu osobních údajů a spornou agendu. Je členkou Kolegia expertů Asociace pro rozvoj kolektivního vyjednávání a pracovních vztahů (AKV), členkou představenstva za Českou republiku v European Employment Law Association (EELA) a předsedkyní představenstva Czech Employment Lawyers Association (CzELA). Mezinárodními právnickými ratingovými publikacemi je pravidelně řazena mezi nejdoporučovanější pracovněprávní specialisty (Chambers Europe, Who’s Who Legal). Pravidelně přednáší a publikuje; je spoluautorkou Komentáře k zákoníku práce (C.H.Beck, 2018 a 2022).
Odborný program
Praktický seminář pro personalisty a mzdové účetní – ty, kteří u zaměstnavatelů řeší každodenní otázky pracovního práva, práva a povinnosti zaměstnanců a zaměstnavatelů. Cílem semináře je projít vybrané hlavní oblasti pracovněprávních vztahů, se kterými se pracovníci personálních oddělení setkávají ve své denní praxi, a v jejich rámci se zaměřit se na ty otázky a oblasti, jejichž výklad či aplikace činí obtíže. Na konkrétních příkladech z praxe i soudních rozhodnutích si ukážeme některé jejich aspekty a možná řešení. Součástí semináře bude i krátký blok o aktualitách v pracovněprávní legislativě a nových soudních rozhodnutích.
Výběr témat z obsahu semináře:
- pre-employment screening z pohledu pracovního práva a GDPR
- výběr zaměstnanců a postup před vznikem pracovního poměru
- švarcsystém
- rozlišení mezi outsourcingem (poskytováním služeb) a agenturním zaměstnáním
- pracovní smlouva, DPP, DPČ – náležitosti, další obvyklá i méně specifická ujednání
- souběhy funkcí a specifika zaměstnávání manažerů
- sledování zaměstnanců (emailová korespondence, kamery na pracovišti apod.), GDPR v personální praxi
- praktický postup při skončení pracovního poměru; disciplinární postupy a interní šetření
- odstupné a další platby při skončení pracovního poměru
- odměňování – způsob určení mzdy, zásada stejné mzdy za stejnou práci, mzdové příplatky, bonusy a benefity
- překážky v práci na straně zaměstnance – návštěva u lékaře, pracovní neschopnost zaměstnance (práva zaměstnavatele na kontrolu; nároky zaměstnance) aj.
- mateřská a rodičovská dovolená – vznik nároku, délka, práva zaměstnance, návrat z mateřské / rodičovské dovolené
- přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů
- aktuality z pracovněprávní legislativy a praxe
- a další vybrané problematické otázky……