Umělá inteligence: jak ji implementovat? Jaká regulace nás čeká? Právní aspekty vstupů a výstupů umělé inteligence
Obchodní a občanské právo, Nezařazeno (seminář)
Lektor/lektoři
Mgr. Štěpánka Havlíková, LL.M.
Advokátka v advokátní kanceláři Dentons a současně externí doktorandkou na Ústavu práva a technologií na Masarykově Univerzitě. V rámci advokátní praxe se specializuje zejména na právo duševního vlastnictví, softwarové smlouvy, IT právo, soudní spory zejména v oblasti nekalé soutěže, jakož i ochranu soukromí a ochranu dat. V oblasti umělé inteligence Štěpánka radí klientům zejména v oblastech implementace systémů umělé inteligence, compliance a ochrany dat, jakož i v otázkách smluvních podmínek s dodavateli systémů. V rámci doktorského studia se Štěpánka věnuje právu duševního vlastnictví a otázkám web scrapingu a data miningu, které souvisí mimo jiné s otázkou použití dat pro trénování umělé inteligence. V rámci úspěšně dokončeného LL.M. studia na Universität Regensburg se Štěpánka dále věnovala právním aspektům technologie na bázi umělé inteligence umožňující automatickou hlasovou analýzu.
JUDr. Zdeněk Kučera, Ph.D.
Partner pražské kanceláře Dentons, působí jako garant modulu Práva ICT a je vedoucím Centra práva, technologií a digitalizace na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, je rovněž garant výuky právních předmětů na Fakultě informačních technologií ČVUT. Ve své praxi se zaměřuje zejména na řešení sporů, obchodní právo a IT právo. V rámci IT práva se specializuje zejména na strukturování komplexních projektů, akvizic IT společností, softwarové právo, otázky elektronické kontraktace, odpovědnosti na internetu, ochrany osobních údajů a právní úpravu on-line marketingu. Věnuje se i otázkám nových technologií a řešitelem projektu Právní aspekty virtuální a rozšířené reality TAČR. V roce 2017 získal ocenění Právník roku v oblasti práva informačních a komunikačních technologií. Pro tuto oblast jej doporučuje například i žebříček Chambers Europe.
Odborný program
Na semináři se budeme věnovat zcela nové právní úpravě umělé inteligence podle evropského Nařízení o umělé inteligenci. Jelikož ale tuto úpravu nelze vnímat izolovaně, dotkneme se i občanskoprávní a autorskoprávní regulace.
Seminář je vhodný pro advokáty, firemní právníky, pracovníky státní správy a samosprávy i další zájemce z řad odborné veřejnosti, jako jsou podnikatelé či zástupci neziskových organizací.
Program semináře:
- Umělá inteligence dle současné právní úpravy
- Duševní vlastnictví a autorské právo
- Vstupy a výstupy umělé inteligence
- Ochrana dat a zabezpečení
- Odpovědnostní aspekty
- Ochrana spotřebitele a komunikace se spotřebitelem
- Diskriminace
- Vybrané příklady
- Chatboti
- ChatGPT
- AI jako recruiter
- Nová regulace umělé inteligence: AI Act
- Definice umělé inteligence
- Kategorizace umělé inteligence dle rizik
- Režim vysokých povinností: co přinese?
- Povinnosti výrobců a uživatelů
- Systémy řízení rizik a dokumentace
- Přesnost a spolehlivost umělé inteligence
- Transparentnost umělé inteligence a lidský dohled
- Regulatorní pískoviště