Nový zákon o inspekci práce účinný od 1.7.2005 aneb jak se vyhnout pokutám
Pracovní právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
13.09.2005 9.00 - cca 14.30 — 5204 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
JUDr. Ladislav Jouza
advokát, rozhodce pracovních sporů podle oprávnění Ministerstva práce a sociálních věcí, spoluautor zákoníku práce, zákona o zaměstnanosti a dalších pracovněprávních předpisů, autor řady publikací z oblasti pracovního práva, za rok 2016 získal titul právník roku v oboru pracovního práva.
Odborný program
1. července 2005 nabyl účinnosti nový zákon o inspekci práce (zákon č. 251/2005 Sb.), který se vztahuje na všechny zaměstnavatele. Novým způsobem řeší otázky kontroly nad dodržováním pracovněprávních předpisů, zavádí nové kontrolní orgány a přesně uvádí správní delikty a přestupky v této oblasti, včetně výše pokut. S novým zákonem o inspekci práce nabyl účinnosti tzv. doprovodný zákon (zákon č. 253/2005 Sb.), který novelizoval dalších 14 zákonů, včetně zákoníku práce, zákona o dozoru nad bezpečností práce, živnostenského zákona atd. Účelem semináře je seznámit účastníky se všemi změnami na kontrolním úseku a uvést souhrnný přehled kontroly v pracovněprávních vztazích. Součástí semináře je i průběžná informace o postupu legislativních prací na novém zákoníku práce.
Odborný program semináře: Nový zákon o inspekci práce - účel zákona; nové kontrolní orgány inspekce práce, jejich působnost a pravomoc ve vztahu k zaměstnavatelům; působnost zákona; předmět kontroly, konkrétní věcné okruhy předpisů, na něž bude kontrola zaměřena; kontrola pracovněprávních předpisů a předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci; účast odborníků při kontrole; pravomoc Státního úřadu inspekce práce a inspektorátů práce, jejich rozhodovací pravomoc při ukládání pokut, postup při odvolání; místa zřizování inspektorátů; inspektoráty a poradenská a konzultační činnost v pracovněprávních otázkách; správní delikty a přestupky, přesný výčet; výše pokut; postup při kontrole; součinnost a povinnosti zaměstnavatele; lhůty pro pokuty; použití zákona o státní kontrole Kontrolní pravomoc úřadů práce - i po přijetí nového zákona o inspekci práce zůstává působnost úřadů práce v kontrole předpisů o zaměstnanosti. Předmět kontroly: zákaz tzv. Švarc systému; nelegální práce; agenturní práce; dočasné přidělování zaměstnanců k jinému zaměstnavateli; povinnosti při zaměstnávání osob se zdravotním postižením a při zapojení cizinců; vysílání na práci do zahraničí; práce v EU Kontrola odborových orgánů Diskuse, odpovědi na dotazy