SOUDNÍ ŘÁD SPRÁVNÍ A PRAXE ČESKÝCH SPRÁVNÍCH SOUDŮ
Procesní právo (seminář)
Termíny
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
24.03.2005 9.00 - cca 16.00 — 5069 |
MV CENTRUM Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
02.06.2005 9.00 - cca 16.00 — 5070 |
MV CENTRUM Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
JUDr. Michal Mazanec
místopředseda Nejvyššího správního soudu od roku 2003. Celoživotně se věnuje otázkám veřejného práva. Od roku 1991 byl členem Komise pro správní právo Legislativní rady vlády a v letech 1998 až 2002 byl členem LRV. V době před vznikem Nejvyššího správního soudu redigoval jako soudce Vrchního soudu v Praze tzv. „červenou sbírku“ judikátů správních soudů (1992 - 2002) a od roku 2003 se jako člen redakční rady podílí na vydávání Sbírky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Odborný program
Od účinnosti nové právní úpravy českého správního soudnictví (1. 1. 2003) uplynuly dva roky. Organizačním a procesním oddělením veřejnoprávního soudnictví a aktivací Nejvyššího správního soudu se začala rozvíjet samostatná justiční větev. Zřízením zvláštního soudního orgánu (zvláštního senátu zřízeného podle zákona č. 131/2002 Sb.) byl současně položen institucionální základ pro rozhodování kompetenčních sporů mezi správními orgány a soudy a mezi soudy činnými ve správním soudnictví a soudy civilními. Soudní kontrola zákonnosti rozhodování správních orgánů ve věcech veřejného práva přinesla současně nové soudní kompetence, v historii našeho právního řádu dosud neznámé, jakými jsou ochrana proti nečinnosti správních orgánů, ochrana před nezákonným zásahem atd. Současně s tím bylo reformováno také volební soudnictví a Nejvyššímu správnímu soudu byla svěřena pravomoc k rozhodování některých sporů o pravomoc uvnitř veřejné správy. Ochrana veřejných subjektivních práv občanů a právnických osob se reformou dostala na kvalitativně vyšší úroveň, rovnocennou úrovni v pokročilých demokraciích. Proces před správními orgány se od 1. 1. 2006 bude řídit novým obecným procesním předpisem - správním řádem (zákon č. 500/2004 Sb.), jehož používání bude častým předmětem rozhodování správních soudů. Účastníci semináře budou v podrobné přednášce seznámeni s podstatou právních institutů procesu před správními soudy a jejich právním vývojem do aktuální podoby, jejich praktickou aplikací, průběhem soudního řízení a teoretickými i praktickými úskalími správního soudnictví. Bude poukázáno na vzájemné vazby soudního řádu správního a starého i nového správního řádu i na problémy, které tu lze v budoucnu očekávat. Výklad průběžně odkazuje na soudobou i starší judikaturu správních soudů a poskytuje tak cenné praktické vodítko pro účastníky soudního řízení.
Základní téma semináře : Zákonná úprava procesu před správními soudy České republiky a její uplatnění v praxi. V souvislosti s tím se seminář zaměří dále na: ˇ výklad pojmu, vývoje a forem soudní kontroly veřejné správy s důrazem na ústavní a mezinárodně právní základy české právní úpravy z roku 2002 ˇ vztah obecného správního řízení a správního soudnictví ˇ organizační a institucionální uspořádání soudní soustavy po reformě ˇ pojem kompetenčních konfliktů při dělbě státní moci, mezi správními orgány a mezi nimi a soudy a právní úpravy jejich řešení v současném právu ˇ rozhodování správních orgánů o věcech soukromého práva a následné rozhodování civilních soudů, střety pravomocí mezi soudy civilními a správními a aktuální poznatky judikatury konfliktního senátu k jejich řešení