IMPLEMENTACE IAS/IFRS V ČESKÉ FIRMĚ
Daně, účetnictví (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
18.04.2005 9.00 - cca 16.00 — 5033 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Doc. Ing. Ladislav Mejzlík, Ph.D.
absolvent VŠE v Praze, kde pracoval v letech 2006–2014 jako vedoucí katedry finančního účetnictví a auditingu, v letech 2014–2018 byl dvakrát zvolen děkanem Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze a od roku 2022 je jejím proděkanem. Od roku 1993 je statutárním auditorem Komory auditorů ČR a v letech 2010–2014 byl dvakrát zvolen jejím prvním viceprezidentem, v roce 2022 jejím prezidentem. Je dlouholetým zástupcem v Národní účetní radě a dále členem European Accounting Association a American Accounting Association. Specializuje na regulaci a harmonizaci účetnictví v mezinárodním měřítku a na využití informačních a komunikačních technologií v účetnictví a auditingu. Je dlouholetým členem poradní skupiny Ministerstva financí ČR pro účetnictví a podílí se na přípravě nového zákona o účetnictví. Rovněž je členem, či předsedou výborů pro audit, pracuje v redakčních radách odborných časopisů a je členem vědeckých rad vysokých škol.
Odborný program
Seminář je vhodný pro ty odborné pracovníky, kteří se chtějí seznámit souhrnně s problematikou implementace IAS/IFRS v konkrétních podmínkách české firmy. Poskytuje přehled o způsobu uplatňování IAS/IFRS v Evropské unii počínaje rokem 2005 a o způsobu uplatnění IAS/IFRS v české právní úpravě účetnictví. Předmětem semináře je přehled přetrvávajících rozdílů mezi českými účetními pravidly a IFRS. Účastníci se seznámí s možnými způsoby převodu české účetní závěrky na závěrku sestavenou v souladu s IAS/IFRS a s nezbytnými předpoklady a riziky tohoto převodu v podmínkách typické české firmy.
Odborný program semináře: § Regulace účetního výkaznictví v Evropské unii po roce 2005 (IAS/IFRS, US GAAP, direktivy EU a česká právní úprava účetnictví). Očekávaný vývoj české účetní legislativy ve vztahu k mezinárodní harmonizaci. § Aktuální projekty IASCF/IASB - Výboru pro mezinárodní účetní standardy. § Hlavní rozdíly mezi českou právní úpravou účetnictví a účetním výkaznictvím dle IAS/IFRS včetně ilustrativních příkladů. Nezbytné postupy při prvním použití IAS/IFRS podle IFRS 1. § Případová studie přechodu z účetní závěrky sestavené podle českých účetních předpisů na účetní závěrku sestavenou v souladu s IFRS. § Problematika pracovních postupů konverze účetních závěrek sestavených podle českých účetních pravidel na závěrky v souladu s IAS/IFRS. § Nezbytné předpoklady a hlavní rizika převodu účetních závěrek § Možné přístupy ke konverzi účetní závěrky v podmínkách typické české společnosti.