Společné jmění manželů se zaměřením na jeho vypořádání z pohledu aktuální rozhodovací praxe Nejvyššího soudu v letech 2020 - 2022 - ON-LINE
Obchodní a občanské právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
02.11.2022 9.00 - cca 16.30 — 208308 |
on-line Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Jak se připojíte k on-line semináři (podrobný návod, PDF)
Lektor/lektoři
Mgr. Michal Králík, Ph.D.
předseda senátu Nejvyššího soudu ČR specializovaného na oblast věcných práv, lektor Justiční akademie České republiky, Notářské komory a České advokátní komory, pravidelně publikuje v odborných periodikách. Je autorem a spoluautorem řady monografií a komentářů.
Odborný program
Seminář k institutu společného jmění manželů bude zaměřen na seznámení s aktuálními praktickými problémy tohoto institutu z pohledu rozhodovací praxe Nejvyššího soudu České republiky. Na semináři budou probrána významná rozhodnutí Nejvyššího soudu k institutu společného jmění manželů z let 2020 – 2022 v režimu zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, k probíraným tématům s jejich vysvětlením a poukazem na praktické dopady.
Oproti možnostem online seminářů, případně prezenčním seminářům s velkým počtem účastníků, budou jednotlivé konkrétní situace prakticky vysvětleny i s grafickým znázorněním tak, aby účastníci semináře měli jasnou představu o podstatě problému i o možnostech jeho řešení, a i s možností diskuse nad probíranými otázkami.
Seminář bude věnován následujícím tématům:
- Nesprávné katastrální zápisy a institut společného jmění manželů – v této části budou podrobně probrány praktické dopady nesprávných katastrálních zápisů na rozsah a praktické fungování společného jmění manželů z hlediska rizik pro rozsah společného jmění manželů ve vazbě na institut tzv. materiální publicity a nabývání od neoprávněného. Budou vysvětleny postupy, kterými lze rizikům dobrověrného nabyvatelství čelit, případně postupy, kterými lze postupovat následně již po nabytí společného majetku tzv. dobrověrným nabyvatelem, a to jak v rovině praktické hmotněprávní, tak i rovině procesněprávní (žalobní). Současně v této souvislosti bude probrána také vazba na tzv. rodinnou domácnost z hlediska nabývání od neoprávněného.
- Změna oceňovacích pravidel vypořádávaných věcí v řízení o vypořádání společného jmění manželů – v rámci této části bude vysvětlena zásadní změna přístupu rozhodovací praxe oproti dřívějšímu přístupu s poukazem na důvody, které k této změně vedly, praktické dopady a vysvětlení praktických příkladů. Judikatura v této části je jednou z nejvýznamnějších změn oproti praxi v poměrech zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník.
- Vypořádání společných dluhů v řízení o vypořádání společného jmění manželů – i v této části došlo na základě aktuální judikatury k zásadní změně v přístupu soudů oproti praxi dřívější. I zde budou vysvětleny důvody, které k této změny vedly, na praktických příkladech a bude poukázáno na úskalí, která jsou s vypořádáním společných dluhů spojena, tak účastníci semináře byli připraveni na nový přístup soudní praxe a dokázali si uvědomit změny, které se promítnou do konkrétního rozhodnutí soudů o vypořádání společného jmění manželů ve vztahu ke společným dluhům.
- Tzv. disparita podílů a vypořádání společného jmění manželů – disparita podílů představuje v soudní praxi tzv. spravedlnostní nástroj, který soudům umožňuje reagovat na individuální okolnosti jednotlivých sporů při hledání vyváženého řešení. Na semináři budou zmíněna významná rozhodnutí, která se v souvislosti s tzv. disparitou podílů v praxi uplatňují i vysvětleny předpoklady, kdy soud může disparitu podílů při vypořádání uplatnit s důrazem kladeným na nová rozhodnutí, která Nejvyšší soud aktuálně k disparitě přijal.
- V případě zůstatku času budou probrány některé další otázky týkající se společného jmění manželů, případně bude poskytnut prostor k diskusi podle požadavku účastníků semináře ať již v oblasti hmotného či procesního práva se zaměřením na problematiky vypořádání společného jmění manželů.