Námitky sousedů proti stavbě I. - proč a jak je má stavební úřad posuzovat
Obchodní a občanské právo, Správní a trestní právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
21.05.2019 9.00 - cca 15.00 — 19154 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Mgr. Karel Černín, Ph.D.
soudce Krajského soudu v Brně
Mgr. Eva Vávrová
Do roku 2021 asistentka soudce Nejvyššího správního soudu, předtím dlouholetá právnička Kanceláře veřejného ochránce práv, nyní vedoucí Muzea města Tišnova
Certifikace/Akreditace
Průběžné vzdělávání MV ČR
Seminář je akreditován Ministerstvem vnitra ve smyslu zákona č. 312/2002 Sb. jako průběžné vzdělávání.
Číslo/název akreditace: AK/PV-176/2019
Odborný program
Každá nová stavba s sebou přináší změnu poměrů v území, na což vlastníci okolních nemovitostí přirozeně reagují. V podaných námitkách uplatňují zejména své soukromé zájmy. Některé z nich jsou částečně regulovány veřejným právem (např. zájem nebýt zastíněn sousední stavbou), jiné se však opírají výhradně jen o právo soukromé (např. zájem na zachování soukromí). Kdo je oprávněn takové námitky vznášet a v jaké fázi řízení? Má je stavební úřad hodnotit výhradně jen podle norem veřejného práva nebo je povinen přihlédnout i k právní úpravě v občanském zákoníku? Kdy může stavební úřad řízení přerušit a odkázat na soud, kdy má žádost zamítnout a kdy naopak stavbu povolit? Jak zohlednit v rozhodnutí dohodu účastníků a kdy stanovit stavebníkovi závazné podmínky? Tento seminář jedním z prvních pokusů zpracovat tuto problematiku systematicky a uceleně, a to včetně soudní judikatury a stanovisek veřejného ochránce práv.
Seminář je určen úředníkům obecních a krajských úřadů pověřených výkonem agendy obecného nebo speciálního stavebního úřadu, a dále advokátům (popř. podnikovým právníkům) a občanským sdružením, na něž se účastníci územních a stavebních řízení nejčastěji obracejí.
Na tento seminář přímo navazuje část II. „Námitky sousedů proti stavbě – Přehled všech námitek a obrana sousedů ve správním řízení a před soudem“ (která se koná 4. června 2019), proto doporučujeme po tomto semináři absolvovat i část II.
- Obsah semináře:
- Rozlišení námitek veřejnoprávních a soukromoprávních (alias občanskoprávních), rozsah působnosti stavebního úřadu
- Sousedská práva v občanském zákoníku a neurčité právní pojmy ve stavebních předpisech (kvalita prostředí, pohoda bydlení, přípustná míra, architektonické a urbanistické hodnoty)
- Námitky, o nichž stavební úřad nesmí rozhodovat (hranice pozemků, věcná břemena, právo stavby, nájemní smlouvy, vydržení), úvod do katastrální problematiky
- Jak posoudit nejčastější námitky proti umístění stavby (odstupy a vzdálenosti, znemožnění zástavby, zastínění, narušení soukromí)
- Průběh územního a stavebního řízení na prvním stupni
- Kdo může námitky uplatňovat (účastníci územního a stavebního řízení)
- Kdy vznášet jaké námitky (územní plánování, doručování v územním řízení, informační povinnost stavebníka, nahlížení do spisu, pravidla koncentrace řízení)
- Co lze namítat (obsahové omezení námitek)
- Jak a proti čemu lze námitky uplatnit (podklady pro rozhodnutí, závazná stanoviska dotčených orgánů, předběžné otázky a přerušení řízení)
- Odraz námitek ve výsledném rozhodnutí (podmínky pro provedení a užívání stavby, dohoda účastníků)
Pozn.: Podle zákona o DPH je cena tohoto semináře pro účastníky z územně samosprávných celků osvobozena od DPH.