Pokročilé praktikum uzavírání smluv - seminář volně navazující na semináře zabývající se uzavíráním smluv
Obchodní a občanské právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
05.12.2018 9.00 - cca 16.00 — 18359 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Doc. JUDr. Dana Ondrejová, Ph.D.
docentka na Katedře obchodního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity, advokátka v LEGATO advokátní kancelář, Praha 2
Certifikace/Akreditace
Certifikát IES
Kurz je certifikován mezinárodní společností International Education Society (IES). Účastníci mají možnost získat mezinárodní certifikát IES. Certifikáty jsou standardně vydávány v anglickém a úředním jazyce. K dispozici mohou být i oficiální překlady do dalších jazyků (němčina, francouzština, italština, portugalština a další). Vydání certifikátu je zpoplatněno společností IES.
Podrobnosti...
Odborný program
Seminář volně navazuje na semináře zabývající se správným uzavíráním smluv a věnuje se otázkám, na které nebyl v uvedených seminářích dostatečný prostor.
Seminář je vysoce prakticky zaměřen a věnuje se především problematickým aspektům uzavírání smluv řešených i neřešených rozhodovací praxí českých soudů. Na příkladech z praxe (zejména podrobný rozbor konkrétních vybraných problémových smluvních ustanovení a jejich důsledků, výhody a nevýhody pro jednotlivé smluvní strany) a judikatury českých soudů (zejména Nejvyššího soudu ČR) budou zdůrazněny nejčastější chyby a omyly (a to jak věcné, tak formulační) při uzavírání smluv a nastíněny možné způsoby řešení, tipy a triky jak postupovat při konstrukci smluv a posuzování jejich ustanovení.
Seminář je určen všem, kteří se v praxi zabývají uzavíráním smluv, a to jak právníkům (advokátům, advokátním koncipientům, podnikovým právníkům a jiným), tak neprávníkům.
V průběhu semináře bude posluchačům poskytnut dostatečný prostor pro individuální dotazy a rozbor problémových okruhů, s nimiž se v praxi setkávají.
Z obsahu semináře (výběrově):
- nástin a podrobný rozbor problémových smluvních formulací a příkladů z praxe a jejich řešení (konkrétní znění problémových smluvních ustanovení vyňatých z různých druhů smluv ve vztahu k možnostem jejich výkladu i s ohledem na platnost takových ustanovení, jejich důsledky pro jednotlivé smluvní strany, skryté výhody a nebezpečí)
- problémové oblasti závazkového práva neřešené českou judikaturou x významná a méně známá judikatura x sporné otázky z rozhodovací praxe
- na co všechno myslet při uzavírání smlouvy aneb presumpce budoucích problémů
- výklad projevu vůle smluvních stran (text smlouvy x odlišná vůle stran), aktuální tendence rozhodovací praxe a (nového) občanského zákoníku
- tzv. minimalistická a maximalistická smlouva – výhody a nevýhody
- preambule smlouvy a její význam
- různé jazykové verze smluv a jejich relevance
- smlouva o smlouvě budoucí x rezervační smlouva (realitní obchody) x kupní smlouva s odkládací či rozvazovací podmínkou (problémové otázky) x rámcová smlouva x smlouva, jejímž předmětem je neexistující věc či osoba zavázaná ještě není jejím vlastníkem
- různé možnosti stanovení ceny (případy neplatného sjednání ceny podle judikatury), způsobu jejího zaplacení (hotovost, splátky, dokumentární akreditiv x notářská x advokátní úschova a další) a splatnosti ve smlouvě, vztah splatnosti ceny stanovené ve smlouvě a faktury, navyšování ceny o DPH (ve vztahu k nesjednání DPH ve smlouvě, faktickému snížení/zvýšení DPH atd.)
- jak správně kumulovat a formulovat sankce ve smlouvě (smluvní pokuta, úroky z prodlení, jejich optimální a nejvyšší judikatorně přípustné sazby, jiné druhy úroků, vztah k náhradě škody – další způsoby její limitace apod.), jak je do smlouvy „skrýt“, aniž by ji druhá smluvní strana viděla „na první pohled“, formulační nedostatky smluvních sankcí a jejich vliv na platnost jejich sjednání – podrobný rozbor aktuální judikatury
- odstoupení od smlouvy (možnosti vypořádání se po odstoupení, podmínky odstoupení, smluvní dispozice, vazba sankcí na odstoupení od smlouvy) x výpověď smlouvy (podobnosti, rozdíly, možnosti smluvních dispozic)
- tzv. vyšší moc a její vliv na realizaci práv a povinností, podstatná změna okolností
- lze neplatné započtení považovat alespoň za uznání závazku?
- důsledky nedodržení sjednaných formálních náležitostí dodatků ke smlouvám
- nemožný termín plnění
- lze sjednat zkušební dobu u nájmu nebytových prostor?
- lze sjednat podmínku u splatnosti?
- promlčuje se právo odstoupit od smlouvy?
- může ručitel započíst vůči věřiteli dlužníkovu pohledávku?
- může být smluvní pokuta ujednána v obchodních podmínkách ve vztazích podnikatele a spotřebitele (a jinde?)
- moderace smluvní pokuty také ve spotřebitelských vztazích?
- lze smluvní pokutou utvrdit paušálně všechny povinnosti ze smlouvy?
- lze smluvní pokutou utvrdit cizí dluh?
- bonusy a slevy a nedodržení stanoveného odběru – úprava ceny nebo smluvní pokuta?
- přechází záruka automaticky s prodejem věci?
- lze vázat zaplacení za dílo na zaplacení třetí osoby objednateli?
- důsledky neujednání změny termínu při vícepracích
- jaké jsou následky postoupení pohledávky v rozporu se smluvním zákazem?
- výhrada vlastnického práva – co v případě odstoupení od smlouvy?
- fikce doručení sjednaná smluvními stranami (a ostatní smluvní fikce a domněnky a jejich účinky), je doručeno, zachytí-li písemnost spamový filtr?
- vybrané otázky některých smluvních typů (zejména kupní smlouvy, smlouvy o dílo a tzv. realitních smluv)
- řada dalších problémových otázek…
- jednotlivá témata budou podrobně doplněna o aktuální judikaturu Nejvyššího soudu ČR a změny vyplývající z nového občanského zákoníku
- praktická doporučení a triky užívané při konstrukci smluv
- diskuze