Pravidlo čtyř očí - význam, možnosti, limity a důsledky jeho porušení (aktuální otázky zastupování korporací)
Obchodní a občanské právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
19.03.2018 9.00 - cca 13.00 — 18113 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
JUDr. Petr Šuk
místopředseda Nejvyššího soudu ČR, specializuje se na agendu obchodních korporací, člen Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci, lektor Justiční akademie, spoluautor komentářů zákona o obchodních korporacích, zákona o mezinárodním právu soukromém a občanského soudního řádu. V roce 2023 získal titul Právník roku v oblasti občanského práva.
Odborný program
Pravidlo čtyř očí patří v poměrech České republiky mezi často volené způsoby zastupování obchodních korporací členy statutárních orgánů. Ne vždy však společníci/akcionáři dohlédnou důsledky této volby zejména v podobě limitů, které vytváří pro jednání členů statutárního orgánu, a následků porušení takto nastaveného pravidla zastupování. Velmi spornou je pak otázka, zda lze jednání jediného člena statutárního orgánu v situaci, kdy korporace uplatňuje pravidlo čtyř očí, dodatečně schválit (ratihabovat), a pokud ano, jak a podle jakých pravidel.
Seminář podrobně zmapuje problematiku volby způsobu zastupování členy statutárních orgánů, vhodnost, rizika a výhody s tím spojené, různé varianty přicházející v úvahu, důsledky jeho porušení, včetně možnosti dodatečného schválení (ratihabice), jakož i další praktické otázky, které zastupování členy statutárního orgánu aktuálně vyvolává.
Seminář je určen jak pro členy orgánů obchodních korporací a jejich společníky (členy, akcionáře), tak pro odbornou veřejnost z oblasti podnikové právní praxe, notáře, advokáty, soudce, vyšší soudní úředníky, ale i pro daňové poradce nebo auditory, kteří se touto problematikou zabývají.
Seminář se zaměří zejména na následující otázky:
- povaha pravidel (způsobu) zastupování
- jak se lze od zákonného pravidla odchýlit (možnosti a limity)
- výhody a nevýhody pravidla čtyř očí a dalších způsobů zastupování
- možné varianty pravidla čtyř očí
- zda a kdy zavazuje korporaci jednání jediného člena statutárního orgánu (individuální v. generální plná moc, kombinace se zástupčím právem dle § 431 OZ atd.)
- porušení pravidla čtyř očí (kdo může nedodržení pravidla namítat, důsledky porušení pravidla, včetně dopadů na samotného jednajícího člena statutárního orgánu atd.)
- možnost dodatečného schválení jednání jediného člena statutárního orgánu (ratihabice – zda vůbec přichází v úvahu, kdo a jak může jednání jediného člena statutárního orgánu dodatečně schválit, jaká pravidla se uplatní atd.)
- přičitatelnost projevu vůle člena statutárního orgánu zastoupené korporaci
- limity zástupčího oprávnění (souhlas valné hromady či jiného orgánu; konflikt zájmů, jeho řešení a důsledky)
- další aktuální otázky zastupování členy statutárních orgánů