Nová právní úprava soutěžního práva od 1. září 2017: soukromé vymáhání nároků aneb co praktického (ne)přinese nový zákon?
Obchodní a občanské právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
11.09.2017 9.00 - cca 14.30 — 17424 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
JUDr. Roman Kramařík, Ph.D.
partner advokátní kanceláře JŠK. Roman se dlouhodobě ve své praxi věnuje soutěžnímu právu např. při zastupování klientů ve věcech veřejné podpory, zastupování společností v soudních řízeních proti rozhodnutí ÚOHS o žalobě ve věci veřejných zakázek ve věcech spojování podniků. Získal intenzivní zkušenosti v akvizicích a financování, v oborech výstavby veřejné infrastruktury (nejen) formou PPP, v energetice, telekomunikacích a zdravotnictví.
JUDr. Michal Petr, Ph.D.
of-counsel advokátní kanceláře JŠK, dříve působil na pozici místopředsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro soutěž. Soutěžnímu právu se věnuje více než deset let. Rovněž vyučuje na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Masarykově univerzitě v Brně. Je autorem řady odborných publikací a členem redakční rady časopisu ANTITRUST – revue soutěžního práva.
Odborný program
Soukromoprávní vymáhání soutěžního práva bylo doposud oproti jeho veřejnoprávnímu prosazování spíše v pozadí. Z tohoto důvodu Evropská unie přijala směrnici, která má sjednotit způsob soukromoprávního prosazování ve všech státech Evropské unie. Nový zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže a o změně zákona o ochraně hospodářské soutěže (zákon o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže), který směrnici transponuje (zákon č. 262/2017 Sb., účinný od 1. září 2017), se vztahuje i na civilní soudní řízení týkající se porušení národní právní úpravy. Seminář bude zaměřen zejména na nové instituty právní úpravy a na jejich předpokládané využití v praxi.
Program:
- Jaká byla dosavadní rozhodovací praxe civilních soudů? Kolik případů bylo řešeno a s jakými výsledky?
- V jakém rozsahu a jakým způsobem se bude škoda nahrazovat? A jak dokazovat?
- Jaké budou nároky vůči více škůdcům? A jak se škůdci vyrovnají mezi sebou?
- Jaké jsou v praxi možnosti získávání důkazních prostředků – a co přinese nový zákon.
- Otázky zpřístupnění dokumentů s ohledem na specifickou povahu určitých dokumentů.
- Dvě řízení: řízení o zpřístupnění důkazního prostředku a řízení ve věci samé.
- Zvláštní úprava promlčení.
- Co znamená pass-on presumpce?
- Bude možné se spisu získat – a u soudu použít – i takové důkazy, které pro procesní vady nemohl použít ÚOHS?