SPRÁVNÍ SOUDNICTVÍ V ČESKÉ REPUBLICE PO ZÁSADNÍ REFORMĚ ÚČINNÉ OD 1. 1. 2003
Procesní právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
04.03.2003 9.00 - cca 16.00 — 3051 |
MV CENTRUM Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
JUDr. Michal Mazanec
místopředseda Nejvyššího správního soudu od roku 2003. Celoživotně se věnuje otázkám veřejného práva. Od roku 1991 byl členem Komise pro správní právo Legislativní rady vlády a v letech 1998 až 2002 byl členem LRV. V době před vznikem Nejvyššího správního soudu redigoval jako soudce Vrchního soudu v Praze tzv. „červenou sbírku“ judikátů správních soudů (1992 - 2002) a od roku 2003 se jako člen redakční rady podílí na vydávání Sbírky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.
Odborný program
Parlament České republiky přijal novou právní úpravu správního soudnictví, která vstoupila v účinnost 1. ledna 2003. Jedná se zejména o soudní řád správní (zákon č. 150/2002 Sb.), dále zákon o rozhodování některých kompetenčních sporů (zákon č. 131/2002 Sb.) a zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím soudního řádu správního.
Jde o právní předpisy, které prakticky beze zbytku oddělují rozhodování ve věcech veřejného práva od soukromoprávního soudnictví, procesně autonomně (samostatným soudním řádem) upravují veřejnoprávní sféru působnosti soudů, zakládají i některé zcela nové kompetence soudní moci a mimo jiné také zřizují Nejvyšší správní soud předpokládaný ústavou státu.
Reforma správního soudnictví rozhodným způsobem ovlivní postavení fyzických a právnických osob ve vztahu k veřejné správě a správním úřadům.
Základní téma semináře:
- Rozšířené pravomoci správních soudů po reformě a jejich procesní úprava
Dále bude pojednáno také o:
- pojmu a významu správního soudnictví jako formy soudní kontroly veřejné správy a historických zdrojích a vývoji správního soudnictví do roku 2002
- nedostatcích současné právní úpravy a důvodech jejího zrušení Ústavním soudem
- ústavních základech a mezinárodněprávních předpokladech reformy
- institucionálních změnách v soustavě soudů
- nových institucionálních i procesních způsobech řešení konfliktů kompetencí mezi veřejnou správou a soudy a uvnitř veřejné správy
- soudní kontrolou rozhodování správních úřadů o věcech soukromého práva (nová pátá část o. s. ř.)
- změnách dalších zákonů, vyvolaných reformou (soudní poplatky, věci sociálního zabezpečení aj.)