Uzavírání smluv podle (nového) občanského zákoníku
Obchodní, občanské a autorské právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
07.04.2016 9.00 - cca 16.00 — 16129 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Doc. JUDr. Dana Ondrejová, Ph.D.
docentka na Katedře obchodního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity, advokátka v LEGATO advokátní kancelář, Praha 2
Certifikace/Akreditace
Certifikát IES
Kurz je certifikován mezinárodní společností International Education Society (IES). Účastníci mají možnost získat mezinárodní certifikát IES. Certifikáty jsou standardně vydávány v anglickém a úředním jazyce. K dispozici mohou být i oficiální překlady do dalších jazyků (němčina, francouzština, italština, portugalština a další). Vydání certifikátu je zpoplatněno společností IES.
Podrobnosti...
Odborný program
Seminář se věnuje nejvýznamnějším oblastem smluvního (závazkového) práva, které byly „zasaženy“ právní úpravou obsaženou v novém občanském zákoníku. Seminář se zaměřuje na změny a novinky v oblasti uzavírání smluv podle nového občanského zákoníku, přičemž stranou nezůstane ani srovnání nejzásadnějších změn s dřívější právní úpravou. Součástí semináře budou praktické rady pro uzavírání smluv podle nového občanského zákoníku, návody na formulaci různých doložek ve smlouvě a doporučení na modifikaci zákonných ustanovení ve smlouvě. Součástí semináře budou také informace o aktuálních novelizačních tendencích týkajících se NOZ a první judikatuře.
Seminář je určen všem, kteří se v praxi zabývají uzavíráním smluv, a to jak právníkům, tak neprávníkům.
Na tento seminář volně navazuje seminář „Nad výkladovými problémy vybraných institutů (a smluvních typů) závazkového práva podle nového občanského zákoníku“, který se koná 18. května 2016.
Z odborného programu semináře:
- základní přechodná ustanovení k novému občanskému zákoníku v oblasti závazkového práva
- základní zásady nového občanského zákoníku aplikovatelné pro oblast smluvního práva
- kogentní vs. dispozitivní normy
- neplatnost a neúčinnost právního jednání
- podnikatel, jednání podnikatele a jeho zastoupení
- novinky v procesu uzavírání smlouvy (reklama či katalog jako návrh na uzavření smlouvy, modifikované přijetí, formální a obsahové nedostatky a jejich důsledky, okamžik uzavření smlouvy atd.)
- forma smlouvy a jejích změn
- předsmluvní odpovědnost (důsledky nepoctivého vedení kontraktace)
- podstatná změna okolností a její vliv na trvání smlouvy
- smlouvy uzavírané adhezním způsobem - limity
- obchodní podmínky a jejich nová koncepce (tzv. překvapivá ujednání)
- smlouva o plnění třetí osoby
- některá specifika v postavení podnikatele v oblasti závazkového práva a ochrana slabší smluvní strany a spotřebitele (včetně tzv. spotřebitelských smluv)
- smlouva o smlouvě budoucí
- důvěrné informace
- konkurenční doložka
- úrok z prodlení (výše, vztah k jiným institutům, důsledky otálení věřitele s uplatněním práva na narůstání úroku z prodlení, úroky z úroků a jiné otázky)
- utvrzení dluhu (smluvní pokuta, uznání dluhu)
- vybrané zajišťovací instituty (zajišťovací převod práva, ručení, finanční záruka, dohoda o srážkách ze mzdy, zástavní právo)
- výhrada vlastnického práva
- prodlení dlužníka x věřitele
- vybrané instituty zániku závazků a novinky v jejich uplatnění (postoupení pohledávky, započtení, odstoupení od smlouvy, výpověď atd.), dlužní úpis, kvitance, náhradní splnění, tzv. šněrovací smlouvy • běh času (počítání času, promlčení – nové možnosti dispozice s promlčecí dobou, prekluze atd.) • nové instituty závazkového práva (závdavek, lichva, neúměrné zkrácení, převzetí majetku, postoupení smlouvy atd.) • a další okruhy závazkového práva zasažené změnou právní úpravy • diskuze