Aktuální novela zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti v roce 2015, tvorba vnitřních předpisů zaměstnavatele
Pracovní právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
21.09.2015 9.00 - cca 14.30 — 15274 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
JUDr. Ladislav Jouza
advokát, rozhodce pracovních sporů podle oprávnění Ministerstva práce a sociálních věcí, spoluautor zákoníku práce, zákona o zaměstnanosti a dalších pracovněprávních předpisů, autor řady publikací z oblasti pracovního práva, za rok 2016 získal titul právník roku v oboru pracovního práva.
Odborný program
Od 1. října 2015 dochází novelou č. 205/2015 Sb. k významným změnám v zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti. Jedná se zejména o zavedení příspěvku při částečné nezaměstnanosti, v podpoře v nezaměstnanosti, nastávají změny v náhradě škody a v dohodách o provedení práce apod. Seminář se bude zabývat těmito změnami a současně i tvorbou vlastních předpisů zaměstnavatele, v nichž mohou být změny zapracovány na podmínky vlastních pracovišť.
Obsah semináře
- Legislativní aktuality ke dni konání semináře
- Změny v zákoníku práce (náhrada škody, dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, zákon o úrazovém pojištění apod.)
- Novela zákona o zaměstnanosti (příspěvek při částečné nezaměstnanosti – kurzarbeit, úpravy v podpoře v nezaměstnanosti, v zaměstnávání osob se ZPS a cizinců atd.)
- Společné zásady pro tvorbu vlastních předpisů a opatření (povinnosti a možnosti zaměstnavatele při tvorbě předpisů a opatření, použití nového občanského zákoníku, zapracování změn v pracovněprávních předpisech od 1. října 2015, možnost odchýlení se od zákoníku práce, navýšení práv, forma předpisů a opatření)
- Zákon podniku (zaměstnavatele): vnitřní předpis podle § 305 ZP (rozsah působnosti, úprava práv a jejich navýšení, rozdílné pojetí práv a nároků, kontrola inspektorátem práce, uplatňování práv a jejich promlčení, zrušení vnitřního předpisu na práva zaměstnanců)
- Pracovní řád (úprava povinností zaměstnanců, aplikace ZP na vlastní pracoviště, vymezení pojmů ze ZP, sankce za porušení)
- Předpis k pracovnímu poměru na dobu určitou (vymezení vážných provozních důvodů a zvláštní povahy práce, rozsah působnosti)
- Monitorování a sledování zaměstnanců (nová opatření k zavedení kamerových systémů, kontrola soukromé elektronické pošty)
- Předpis k poskytování ochranných pracovních prostředků (vlastní seznam zaměstnavatele podle nařízení vlády, poskytování čistících a mycích prostředků)
- Opatření k započítávání bezpečnostních přestávek do pracovní doby (přestávky při práci s počítačem, při těžké a namáhavé práci, při práci ve vnuceném a monotónním tempu, při práci, kterou nelze přerušit – aplikace nařízení vlády na podmínky vlastního pracoviště)
- Opatření zaměstnavatele pro práci mimo pracoviště (pravidla pro práci doma)
- Pravidla pro sjednání kratší nebo jiné úpravy pracovní doby (vymezení důvodů, postup zaměstnance a zaměstnavatele)
- Diskuse, odpovědi na dotazy účastníků