Mezinárodní standardy účetního výkaznictví (IFRS)
Daně, účetnictví (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
13.04.2010 9.00 - cca 17.00 — 10033 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Doc. Ing. Ladislav Mejzlík, Ph.D.
absolvent VŠE v Praze, kde pracoval v letech 2006–2014 jako vedoucí katedry finančního účetnictví a auditingu, v letech 2014–2018 byl dvakrát zvolen děkanem Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze a od roku 2022 je jejím proděkanem. Od roku 1993 je statutárním auditorem Komory auditorů ČR a v letech 2010–2014 byl dvakrát zvolen jejím prvním viceprezidentem, v roce 2022 jejím prezidentem. Je dlouholetým zástupcem v Národní účetní radě a dále členem European Accounting Association a American Accounting Association. Specializuje na regulaci a harmonizaci účetnictví v mezinárodním měřítku a na využití informačních a komunikačních technologií v účetnictví a auditingu. Je dlouholetým členem poradní skupiny Ministerstva financí ČR pro účetnictví a podílí se na přípravě nového zákona o účetnictví. Rovněž je členem, či předsedou výborů pro audit, pracuje v redakčních radách odborných časopisů a je členem vědeckých rad vysokých škol.
Certifikace/Akreditace
Certifikát IES
Kurz je certifikován mezinárodní společností International Education Society (IES). Účastníci mají možnost získat mezinárodní certifikát IES. Certifikáty jsou standardně vydávány v anglickém a úředním jazyce. K dispozici mohou být i oficiální překlady do dalších jazyků (němčina, francouzština, italština, portugalština a další). Vydání certifikátu je zpoplatněno společností IES.
Podrobnosti...
Odborný program
Seminář je vhodný zejména pro odborné pracovníky, kteří se chtějí seznámit uceleně s problematikou účetního výkaznictví podle IFRS, a způsoby přechodu na ně v Evropské unii a v České republice zvlášť. Kurz poskytuje základní přehled o všech IFRS, se zaměřením na zásadní rozdíly oproti českým účetním předpisům. V průběhu výkladu nebudou vybírány jen jednotlivé dílčí oblasti nebo standardy, ale bude provedeno srovnání všech stávajících IAS a IFRS s platnou českou účetní legislativou tak, aby získal účastník celkový přehled o zvláštnostech IFRS. Předmětem semináře jsou rovněž jednotlivé kroky a rizika při převodu české účetní závěrky na závěrku sestavenou v souladu s /IFRS včetně možností jak řešit konverze českých závěrek na závěrky v souladu s IFRS.
Obsah:
- Principy regulace a harmonizace účetnictví v celosvětovém měřítku; možné přístupy k regulaci účetnictví. IAS/IFRS, US GAAP, direktivy EU a česká právní úprava účetnictví. Výhody a nevýhody. Účetní výkaznictví v Evropské unii po roce 2005 – vztah k evropským směrnicím. Implementace IFRS do právní úpravy účetnictví a daní v ČR.
- Výbor pro mezinárodní účetní standardy. IASCF/IASB – organizační struktura, pracovní postupy. Proces vývoje nových standardů. Stálý interpretační výbor IFRIC. Aktuální projekty IASB. Konvergence IFRS a US GAAP.
- Koncepční rámec IAS pro sestavování a předkládání účetní závěrky. Cíl účetní závěrky. Základní předpoklady. Kvalitativní charakteristiky účetní závěrky. Základní položky účetních výkazů a jejich oceňování. Pojetí kapitálu a zachování majetkové podstaty.
- Stručný obsah všech existujících standardů IAS 1–41 a IFRS 1–8 a jejich srovnání s českými účetními postupy včetně ilustrativních příkladů a vazeb na interpretace. Aktuální informace o nových standardech IFRS a nových interpretacích IFRIC.
- Problematika konverze účetních závěrek sestavených podle českých účetních pravidel na závěrky v souladu s IAS/IFRS (nezbytné předpoklady a hlavní rizika, možné přístupy ke konverzi účetní závěrky). Postup implementace IFRS při přechodu na IFRS podle standardu IFRS 1.