Jak porozumět účetnictví bez účtování
Daně, účetnictví (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
08.10.2009 9.00 - cca 14.00 — 9185 |
Kongresové centrum Praha Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Prof. Ing. Dana Kovanicová, CSc.
vědecká pracovnice Katedry účetnictví a auditingu Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze. Ministrem financí jmenována členkou Komise pro akční plán v oblasti účetnictví a auditu, kde působí od roku 2005. Členka redakční rady pro oficiální překlad IFRS - Mezinárodních standardů účetního výkaznictví. S Nejvyšším kontrolním úřadem spolupracuje na překladech IPSAS - Mezinárodních účetních standardů pro neziskový sektor (v r. 2009 zveřejněno již druhé, aktualizované vydání). Je autorkou řady publikací a nespočet odborných článků, v nichž se nebojí vyjadřovat i nekonformní názory. Byla účastna založení Národní účetní rady, v níž po řadu let působila jako jeden ze zástupců VŠE. Dlouholetá členka European Accounting Association.
Certifikace/Akreditace
Certifikát IES
Kurz je certifikován mezinárodní společností International Education Society (IES). Účastníci mají možnost získat mezinárodní certifikát IES. Certifikáty jsou standardně vydávány v anglickém a úředním jazyce. K dispozici mohou být i oficiální překlady do dalších jazyků (němčina, francouzština, italština, portugalština a další). Vydání certifikátu je zpoplatněno společností IES.
Podrobnosti...
Odborný program
Seminář je určen všem, kteří ve své funkci potřebují pochopit podstatu účetnictví ve smyslu jeho odpovědnosti za věrné zobrazení finanční situace a finanční výkonnosti vykazující účetní jednotky, aniž chtějí být omezeni úzkým rámcem pouhého vedení účetních knih. V jazyce rozvinutých tržních ekonomik jde tedy o pojetí označované v anglosaské literatuře jako „accounting“, nikoli jen „bookkeeping“. Poté, co je zodpovězena otázka, komu má účetní výkaznictví primárně sloužit, dává seminář odpověď především na dvě zásadní otázky: co vykazovat a jak toho dosahovat, tedy:
• jaké výstupy má účetnictví zajišťovat a jakým způsobem je má prezentovat; sem patří problematika finančního výkaznictví (v ČR označovaná jako účetní závěrka) včetně přijatých předpokladů a principů, na nichž je toto výkaznictví v současnosti celosvětově i v ČR koncipováno,
• jaké metodické nástroje k tomu účetnictví používá.
Seminář nebude opomíjet ani souvislosti s finanční krizí a bude zakončen stručným přehledem současného stavu a vývojových trendů regulace finančního výkaznictví.
I. Smysl a obsah finančního výkaznictví. Přehled úplné sady účetních výkazů
- Okénko do historie. Kdo a proč potřebuje informace z účetních výkazů.
- Rozvaha (bilance) – základní výkaz o finanční pozici účetní jednotky. Bilanční princip. Základní prvky rozvahy (aktiva, závazky, vlastní kapitál), jejich definice a klasifikace. Co lze vyčíst z rozvahy?
- Výsledovka (v ČR „Výkaz zisku a ztráty“) - výkaz o finanční výkonnosti účetní jednotky. Odvození výkazu z rozvahy. Základní prvky: výnosy, náklady a jejich definice. Zjištění výsledku (hospodaření) na bázi klasifikace nákladů podle druhů a podle účelu. Princip přiřazování nákladů výnosům.
- Výkaz peněžních toků - zobrazení schopnosti manažerů generovat a užívat peníze. Základní přístupy k jeho sestavení.
- Výkaz změn ve vlastním kapitálu: důvody sestavování, vypovídací schopnost.
II. Východiska moderního účetního výkaznictví: obecně akceptované předpoklady, principy a konvence
- Předpoklad trvání entity, akruální báze, koncept zachování kapitálu.
- Problematika oceňování aktiv a závazků. Oceňovací báze. Současné trendy: od účetního výkaznictví na bázi historických nákladů k účetnímu výkaznictví na bázi „fair value“.
- Přehled základních principů a konvencí v kontextu současného vývoje.
III. Stručně o základních metodických nástrojích účetnictví
- Účet jako základní jednotka zobrazení ekonomických transakcí. Účetní knihy, účetní zápisy, princip podvojnosti a souvztažnosti.
- Autoregulační systém účetnictví.
- Účetní cyklus: od dokumentace transakce přes její zobrazení k vyhotovení účetní závěrky. Role odhadů a profesionálního úsudku.
IV. Nástin národní a světové regulace finančního výkaznictví
- Regulace na národní úrovni (příklad: účetní předpisy ČR).
- Nadnárodní regulace (zejména) kótovaných společností: Evropská unie, americké GAAP, Mezinárodní standardy finančního výkaznictví (IFRS/IAS). Směr vývoje: konvergence US GAAP a IFRS.
- Nadnárodní regulace malých a středních podniků.
V. Globální finanční krize: jak dál ve finančním výkaznictví?
- Je na vině i finanční výkaznictví?
- Změny iniciované IASB - Radou pro mezinárodní účetní standardy.