Právo na informace ve veřejné správě podle zákona o svobodném přístupu k informacím a zákona o právu na informace o životním prostředí
Další právní normy (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
26.05.2009 9.00 - cca 15.30 — 9117 |
Kongresové centrum Praha Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Advokát, partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS a člen představenstva ČAK. V letech 2007 – 2013 náměstek pro legislativu a informatiku několika ministrů spravedlnosti, pod nimiž řídil mimo jiné práce na přijímání nového občanského zákoníku. Od roku 2006 je členem Legislativní rady vlády. Působí jako vysokoškolský učitel na katedře správního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a na katedře urbanismu Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Vedle legislativy, práva na informace a témat eGovernmentu se ve své praxi věnuje stavebnímu právu. Byl vedoucím autorského kolektivu expertů, kteří připravili původní návrh nového stavebního zákona, s nímž získal v hlasování veřejnosti titul Zákon roku 2021. Jako jeden z mála právníků obdržel v roce 2016 Českou cenu za architekturu za sepis Pražských stavebních předpisů.
Certifikace/Akreditace
Průběžné vzdělávání MV ČR
Seminář je akreditován Ministerstvem vnitra ve smyslu zákona č. 312/2002 Sb. jako průběžné vzdělávání.
Odborný program
Seminář se bude věnovat problematice práva na informace ve veřejné správě podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a zákona č. 123/1998 Sb., o právu na informace o životním prostředí a souvisejících předpisů. Na semináři bude kladen důraz nejen na klasickou explikaci právních předpisů, ale i na praktické příklady z praxe, nejčastější spory, ochranu informací, proces vyřizování žádostí o informace a judikaturu Nejvyššího správního soudu. Pozornost bude věnována i vzájemnému vztahu obou informačních zákonů a dopadu zvláštních zákonů.
Úvod do práva na informace
- stručný vývoj právní úpravy, mezinárodní a ústavněprávní základy, platná právní úprava, její význam, nedostatky a nejčastější spory, dopady evropského práva, připravované novelizace
Rozsah působnosti informačních zákonů, definice povinných a oprávněných subjektů, judikatura
Právo na informace hmotné
- vztah ke zvláštním předpisům (zejména k zákonu o ochraně osobních údajů, § 38 správního řádu, zákonu o evidenci obyvatel aj.)
- ochrana utajovaných informací
- ochrana obchodního tajemství, důvěrných informací a know-how
- ochrana důvěrnosti majetkových poměrů
- další omezení práva na informace
- vztah k povinnosti mlčenlivosti
- zásada minimalizace zásahů do práva na informace
Právo na informace procesní
- způsob poskytování informací
- rozhodování o odepření informací v prvním stupni
- jiné způsoby vyřízení žádosti
- opravné prostředky a rozhodování v druhém stupni
- ochrana proti nečinnosti
- soudní ochrana
- vztah ke správnímu řádu a soudnímu řádu správnímu
- zpoplatnění informací
Diskuse, praktické příklady