IFRS aneb příprava na postupy v rozsahu nového zákona o účetnictví - část I. - ON-LINE
Daně, účetnictví (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
10.11.2025 9.00 - cca 16:00 — 220272 |
on-line Detaily/doprava |
Jak se připojíte k on-line semináři (podrobný návod, PDF)
Lektor/lektoři
Ing. Libor Vašek, Ph.D.
Účetní expert, odborný asistent na katedře finančního účetnictví a auditingu VŠE. Konzultant a odborný lektor v oblasti IFRS a podnikových konsolidací. Člen kontrolního výboru RVDA, člen Legislativní rady malých a středních podniků při AMSP ČR, autor a spoluautor odborných publikací a článků. Autor podcastu Pro(fi) účetní.
Cena
Vložné: 3090 Kč/osobu (cena včetně 21% DPH)
Oběd(y): Oběd není zajištěn.
Odborný program
Anotace semináře:
Návrh nového zákona o účetnictví a teze prováděcí vyhlášky pro podnikatele v nemalém rozsahu vychází z koncepcí a postupů IFRS. Současně s účinností nového ZoÚ přejdou některé účetní jednotky (finanční instituce, investiční společnosti, investiční fondy apod.) do režimu plného použití IFRS. V průběhu roku 2025 by měl být návrh nového ZoÚ zfinalizován pro projednání v Poslanecké sněmovně, které lze očekávat během roku 2026 (schůze nově složené PS po volbách v roce 2025). První možná účinnost je odhadována pro rok 2028, přičemž minimálně účetní jednotky, které budou přecházet plně na IFRS budou povinni retrospektivní aplikace a první použití IFRS přijmout k počátku srovnatelného období, tj. např. k 1. 1. 2027. (očekávání dle stavu z března 2025)
Cíl semináře:
Seminář přiblíží koncepční východiska, na kterých jsou postavena účetní pravidla a požadavky IFRS, která se přenáší do první paragrafů nového zákona o účetnictví (koncept zaměřený na účetní výkaznictví). Účastníkům budou přiblíženy účetní výkazy sestavené dle IFRS, přístup k jejich strukturování a obsahu a dostanou propojení na upravené vymezení účetních výkazů dle prováděcí vyhlášky.
Kurz je určen
- všem, kteří s IFRS začínají a připravují se případně na první sestavení účetní závěrky v souladu s IFRS
- všem, kteří s IFRS již pracují, sestavují účetní závěrky či vybrané reporty a potřebují si ujasnit či doplnit některé postupy, pravidla a požadavky
- všem, kteří vnímají přípravu nových českých účetních předpisů a chtějí být včas připraveni, navíc diskutovat postupy a řešení, které lze již nyní aplikovat
Rámcový program:
- Regulace a koncepce účetního výkaznictví založeného na IFRS => povinnost a dobrovolnosti použití IFRS v úpravě současného a návrhu nového ZoÚ (Koncepční rámec vs. zákon o účetnictví x prováděcí vyhláška)
- Účetní výkazy sestavené dle IFRS a změny v přístupu strukturování účetních výkazů dle návrhu nového ZoÚ, resp. tezí prováděcí vyhlášky (IAS 1 x IAS 7 vs. zákon o účetnictví x prováděcí vyhláška)
- Oceňování na bázi historické ceny vs. aktuální ceny
- koncept prvotního vs. následného ocenění
- prvotní ocenění ve výši pořizovacích výdajů vs. reálnou hodnotou
- současná hodnota a její kalkulace a použití
- transakční náklady při pořízení aktiva vs. vzniku dluhu
- reálná hodnota – vymezení, stanovení a použití
- následné ocenění – modely oceňování a jejich použití (cost model x revaluation model x fair value model s přeceněním do výsledku vs. přeceněním do fondu),
- znehodnocení aktiv – impairment stálých aktiv, čistá realizovatelná hodnota pro zásoby, očekávané úvěrové ztráty pro finanční aktiva (přístupy různých IFRS vs. zákon o účetnictví)
- Funkční měna a přepočty cizoměnových transakcí a zůstatků
- vedení účetnictví v CZK vs. funkční měně aneb vymezení funkční měny a její stanovení
- peněžní vs. nepeněžní aktiva a dluhy a jejich kurzové přepočty v účetnictví
- změna funkční měny a přechod na vedení účetnictví v jiné měně (IAS 21 vs. zákon o účetnictví x prováděcí vyhláška)
- Samostatná vs. konsolidovaná účetní závěrka
- povinnost sestavení konsolidované účetní závěrky (IFRS 10 vs. zákon o účetnictví x prováděcí vyhláška)
Poznámka: Na tento seminář volně navazuje seminář IFRS – část 2., který se koná v pondělí 24. listopadu 2025.