Valná hromada kapitálových společností (nejen) v aktuální judikatuře - ON-LINE
Obchodní a občanské právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
27.02.2024 9.00 - cca 15.00 — 210010 |
on-line Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Jak se připojíte k on-line semináři (podrobný návod, PDF)
Lektor/lektoři
JUDr. Petr Šuk
místopředseda Nejvyššího soudu ČR, specializuje se na agendu obchodních korporací, člen Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci, lektor Justiční akademie, spoluautor komentářů zákona o obchodních korporacích, zákona o mezinárodním právu soukromém a občanského soudního řádu. V roce 2023 získal titul Právník roku v oblasti občanského práva.
Odborný program
Právní úprava valné hromady kapitálových společností doznala v důsledku rekodifikace soukromého práva mnoha změn. Přitom ve „starém“ právu se k této oblasti pojila bohatá judikatura. Dokládala, s kolika problémy se praxe na tomto úseku práva společností potýkala. A jinak tomu není ani v právu „novém“.
Nemalé změny přinesla do úpravy valné hromady novela zákona o obchodních korporacích provedená zákonem č. 30/2020 Sb.; namátkou lze poukázat na zvýšení významu notářských zápisů osvědčujících rozhodnutí valné hromady, nově upravené rozhodování per rollam, změny v působnosti valné hromady, jejím svolávání atd.
Cílem semináře je probrat nejdůležitější otázky právní úpravy valné hromady, vysvětlit výhody a rizika spojené s novými či nově upravenými instituty a na podkladě aktuální odborné diskuse, jakož i zkušeností s fungováním valných hromad v první dekádě účinnosti „nového“ práva, nabídnout řešení sporných otázek svolávání valných hromad, jejich rozhodování, působnosti či posuzování platnosti jejich rozhodnutí, jakož i výkonu práv společníků / akcionářů na valných hromadách. To vše s využitím jak té části judikatury, přijaté při výkladu obchodního zákoníku, jež je aplikovatelná i v poměrech stávající právní úpravy, tak (zejména) rozhodnutí Nejvyššího soudu, věnujících se již řešení otázek spojených s valnými hromadami kapitálových společností podle zákona o obchodních korporacích.
Seminář je určen jak pro členy orgánů obchodních korporací a jejich společníky (členy, akcionáře), tak pro odbornou veřejnost z oblasti podnikové právní praxe, notáře, advokáty, soudce, vyšší soudní úředníky, ale i pro daňové poradce nebo auditory, kteří se touto problematikou zabývají.
Seminář se zaměří zejména na následující otázky:
- svolání valné hromady
- kdo svolává valnou hromadu
- forma a obsah pozvánky na valnou hromadu (se zdůrazněním nových náležitostí)
- lhůta pro svolání valné hromady
- právo společníků / akcionářů požádat o svolání valné hromady (resp. o doplnění pořadu jednání již svolané valné hromady) a důsledky jeho porušení
- průběh a rozhodování valné hromady
- účast na valné hromadě a její formy
- zastoupení na valné hromadě, zastoupení společníka – právnické osoby statutárním orgánem na valné hromadě (pravidlo „čtyř očí“?), zastoupení prokuristou a dalšími zástupci, plná moc k účasti na valné hromadě a její forma
- usnášeníschopnost (vliv sistace hlasovacího práva, možnosti odlišné úpravy ve společenské smlouvě / stanovách, otázka vydání podílů / akcií bez práva účasti na valné hromadě, důsledky nedostatku schopnosti valné hromady usnášet se)
- hlasování (výkon hlasovacího práva, většiny potřebné k přijetí jednotlivých rozhodnutí a možnosti jejich úpravy ve společenských smlouvách / stanovách, druhy podílů / akcií s odlišným počtem hlasů či zcela bez hlasovacích práv, způsob hlasování, zneužití hlasovacího práva a jeho důsledky)
- funkcionáři valné hromady a další procedurální otázky
- zápis z valné hromady a jeho náležitosti
- osvědčování rozhodnutí notářským zápisem (povinné, dobrovolné, důsledky absence notářského zápisu, jeho význam pro přímé notářské zápisy do obchodního rejstříku) – stav de lege lata a po novele ZOK
- povaha rozhodnutí valné hromady
- rozhodování per rollam a jeho forma
- výklad a důsledky § 175 odst. 3 z. o. k., změna společenské smlouvy per rollam
- rozhodování per rollam v AS a jeho vztah k výkonu akcionářských práv (jek se uplatňuje právo na vysvětlení, právo podávat návrhy a protinávrhy či právo na zařazení určité záležitosti na „pořad jednání“?)
- úprava rozhodování per rollam po novele ZOK
- působnost valné hromady
- nové či sporně upravené záležitosti spadající do působnosti valné hromady (zejména působnost schvalovat převod závodu či části jmění)
- možné odlišné úpravy působnosti ve společenských smlouvách / stanovách a jejich limity
- práva společníků (akcionářů) vykonávaná na valné hromadě či v souvislosti s ní
- právo na vysvětlení / informace
- právo podávat návrhy či protinávrhy (jaké jsou důsledky nedodržení lhůt k podání návrhu či protinávrhu?)
- protest proti usnesení, jeho náležitosti a právní důsledky
- neplatnost usnesení valné hromady
- právo podat návrh na vyslovení neplatnosti usnesení
- důvody neplatnosti
- důvody, pro které soud nevysloví neplatnost usnesení
- řízení o vyslovení neplatnosti usnesení
- posuzování platnosti usnesení v rejstříkovém řízení a v dalších řízeních odlišných od řízení podle § 191 a 428 z. o. k.
- vztah řízení o zneužití hlasovacího práva podle § 212 odst. 2 o. z. a řízení o vyslovení neplatnosti usnesení
- fikce nepřijetí rozhodnutí valné hromady (včetně změn po novele ZOK)
- spor o to, zda usnesení valné hromady bylo přijato
- rozhodování jediného společníka (akcionáře) a jeho specifika
- plná moc k rozhodnutí v působnosti valné hromady
- forma rozhodnutí jediného společníka / akcionáře a důsledky jejího nedodržení