Směnka (blankosměnka) s důrazem na aktuální judikaturu - ON-LINE
Obchodní a občanské právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
17.03.2022 9.00 - cca 16.00 — 208079 |
on-line Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Jak se připojíte k on-line semináři (podrobný návod, PDF)
Lektor/lektoři
Doc. JUDr. Dana Ondrejová, Ph.D.
docentka na Katedře obchodního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity, advokátka v LEGATO advokátní kancelář, Praha 2
Odborný program
Cílem semináře je poskytnout jeho účastníkům praktický návod, jak efektivně a správně využít směnku (blankosměnku) jako nástroj zajištění (utvrzení) pohledávek a jak se proti tomu bránit (při vystavování směnky i v rámci námitkového řízení). Výklad bude pojat z pohledu dlužníka i věřitele. Dílčí témata budou doplněna o aktuální rozhodovací praxi českých soudů, zejména podstatných náležitostí směnek, námitek v rámci směnečného řízení, převodů směnek, směnečného rukojemství, ale i jiných oblastí směnečného práva.
Seminář je určen všem, kteří v praxi používají či mají zájem používat směnky (blankosměnky) jako zajišťovací (utvrzovací) instituty, případně mají směnku (blankosměnku) podepsat jako směneční dlužníci, a to jak právníkům, tak neprávníkům.
Z obsahu semináře:
- Proč je pro věřitele výhodné nechat si vystavit (blanko)směnku (zejména zajišťovací) a proč je to pro dlužníka „čertovský úpis“? Výhody hmotněprávní i procesněprávní. Kdo nese břemeno tvrzení a důkazní ve sporech o zaplacení směnky?
- Jak napsat platnou směnku (s výhodami pro věřitele/dlužníka) – podstatné náležitosti směnky pohledem aktuální judikatury včetně poukázání na kontradiktornost rozhodovací praxe českých soudů a některá kontroverzní rozhodnutí. Je neplatná směnka, když na směnce chybí některý zákonem stanovený údaj? Rozbor různých možností využití směnečných doložek (jejich přínosy).
- Lze úročit směnku?
- Směnka se sníženým počtem účastníků.
- Lze zhojit neplatnost směnky? Co dělat s neplatnou směnkou?
- Jak poznat neplatnou směnku na rozdíl od blankosměnky?
- Význam změn textu směnky a škrtání údajů ve směnce.
- Použití rámečků ve směnce a důsledky podle aktuální judikatury.
- Převody směnek – doporučení pro věřitele/dlužníky.
- Směnka jako prostředek zajištění/utvrzení (či znásobení) smluvních závazků. Jak se může dlužník ochránit před podpisem takové směnky a jak může věřitel posílit svoje již tak silné postavení?
- Směnky u spotřebitelských úvěrů a ochrana další ochrana spotřebitele ve směnečném právu.
- Prolamování § 17 čl. I ZSŠ pohledem judikatury.
- Směnky a zákon o omezení plateb v hotovosti.
- Blankosměnka (biancosměnka) a možnosti jejího využití (zneužití). Jak nejlépe formulovat dohodu o vyplnění blankosměnky (z pohledu dlužníka/ z pohledu věřitele)? Nesprávné vyplnění blankosměnky – důsledky pro dlužníka i věřitele, jak moc a od jakých náležitostí ve vztahu k vyplňovacímu oprávnění se může věřitel odchýlit? Jak správně postavit námitky dlužníka?
- Jak úspěšně zažalovat směnečného dlužníka vs. jak se úspěšně ubránit směnečnému platebnímu rozkazu (námitky směnečných dlužníků proti směnečnému platebnímu rozkazu a pravděpodobnost jejich úspěchu – podrobný přehled, jejich výklad včetně aktuální judikatury)
- Promlčení a zánik práv ze směnky.
- Jak lze „znovu získat“ práva ze zničené či ztracené směnky?
- Možnosti ochrany směnečného dlužníka a zlepšení postavení směnečného věřitele.
- Specifika směnečného řízení.
- Vše doplněno o aktuální judikaturu českých soudů (včetně Ústavního soudu ČR) a její trendy.
- Diskuze