Elektronické právní jednání + novinky - nařízení eIDAS, elektronické podpisy, elektronická identifikace, elektronické dokumenty, elektronické právní jednání v soukromém a veřejném právu - ON-LINE
Správní a trestní právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
19.10.2021 9.00 - cca 14.00 — 207434 |
on-line Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Jak se připojíte k on-line semináři (podrobný návod, PDF)
Lektor/lektoři
Mgr. František Korbel, Ph.D.
Advokát, partner advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS a člen představenstva ČAK. V letech 2007 – 2013 náměstek pro legislativu a informatiku několika ministrů spravedlnosti, pod nimiž řídil mimo jiné práce na přijímání nového občanského zákoníku. Od roku 2006 je členem Legislativní rady vlády. Působí jako vysokoškolský učitel na katedře správního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a na katedře urbanismu Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Vedle legislativy, práva na informace a témat eGovernmentu se ve své praxi věnuje stavebnímu právu. Byl vedoucím autorského kolektivu expertů, kteří připravili původní návrh nového stavebního zákona, s nímž získal v hlasování veřejnosti titul Zákon roku 2021. Jako jeden z mála právníků obdržel v roce 2016 Českou cenu za architekturu za sepis Pražských stavebních předpisů.
Odborný program
Seminář zahrne i změny českého e-Governmentu, které byly provedeny zcela novým zákonem č. 261/2021 Sb. Jde o komplexní balíček podpory a změn českého e-Governmentu – zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s elektronizací postupů orgánů veřejné moci. Tento zákon přináší celou řadu změn do fungování datových schránek, využívání údajů z informačních systémů, prodloužení využívání rodných čísel, podepisování či využívání elektronické identifikace.
Průřezový seminář elektronizace v právu pro všechny posluchače.
Seminář se věnuje základům právní úpravy elektronizace – nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu (nařízení eIDAS) a českým adaptačním zákonům (zákon č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce;) a zákon č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci). Ty dnes upravují většinu relevantních otázek elektronizace, od elektronické identity, přes elektronické podpisy, pečetě a razítka, elektronické dokumenty a jejich právní relevanci až po elektronické doručování. Vytváří obecné právní prostředí pro elektronizaci agend a právního styku a týkají se soukromé i veřejné sféry. Další část semináře je zaměřena na konkrétní projevy elektronizace, zejména elektronického právního jednání v občanském, pracovním a zakázkovém právu či otázku dodržení písemné formy v judikatuře.
Seminář je určen pro uživatele a zájemce o služby českého e-Governmentu, zejména úředníky a další zaměstnance orgánů veřejné moci, podnikatele, advokáty, daňové poradce, auditory, notáře, soudní exekutory, IT specialisty, procesní specialisty, korporátní inovátory a všechny, kteří dnes přicházejí do styku s tématy právní relevance elektronického světa. Na tento seminář volně navazuje seminář AKTUÁLNÍ NOVINKY ČESKÉHO EGOVERNMENTU (2. 11. 2021).
Odborný program semináře:
- nařízení eIDAS
- zákon č. 297/2016 Sb., o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce
- zákon č. 250/2017 Sb., o elektronické identifikaci
- elektronické podepisování a pečetění dokumentů a podání, úrovně podpisů, jejich použití a význam
- elektronická identifikace, prostředky identifikace, význam a použití
- zákon č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů
- elektronické doručování a podání ve veřejném právu
- elektronické právní jednání v oblasti soukromého práva
- specifika v zákoníku práce
- specifika v zákoně o zadávání veřejných zakázek
- aktuální judikatura
- dotazy, diskuse, příklady