Fundace a korporace v novém občanském zákoníku a také instituty správy majetku po rekodifikaci (nadace, nadační fond, svěřenský fond, přidružený fond atd.)
Obchodní, občanské a autorské právo (seminář)
Termín
Den/dny konání Č. termínu | Místo | Objednávky |
---|---|---|
19.11.2014 9.00 - cca 16.30 — 14358 |
budova ČS VTS, Novotného lávka 5, Praha 1 Detaily/doprava |
Termín není aktuální |
Lektor/lektoři
Doc. JUDr. Bohumil Havel, Ph.D.
hlavní zpracovatel nového zákona o obchodních korporacích, člen Legislativní rady vlády, výzkumný pracovník Ústavu státu a práva AV, of counsel PRK Partners
Prof. JUDr. Kateřina Ronovská, Ph.D.
působí na katedře občanského práva Masarykovy univerzity v Brně. Věnuje se především tématu osob v právním smyslu, zejména problematice nadačního, trustového a spolkového práva v evropském kontextu. Spolupracuje s řadou českých spolků a nadací a dalších organizací neziskové sféry. Je autorkou komentáře nadačního práva (C.H. Beck, 2014), spoluautorkou publikace o spolkovém právu (Leges, 2014) a je členkou Výboru pro financování a legislativu Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.
Odborný program
V souvislosti s rekodifikací soukromého práva se v mnohém změnilo právní prostředí pro korporace a fundace soukromého práva (tzv. neziskovky). Nejde přitom jen o to, že byl jejich právní rámec pro spolky, fundace a ústavy nově zařazen přímo do obecné části občanského zákoníku a propojen s obsáhlou obecnou úpravou právnických osob, ale i o další související koncepční a obsahové změny. Seminář si klade za cíl těmito změnami provést, včetně vysvětlení pravidel přechodu na nové zákonné podmínky.
Další důležitou změnou, kterou přinesl nový občanský zákoník, je rozšíření možností vlastníka při volbě formy správy a dispozic s vlastním majetkem - a to jak za trvání života, tak pro případ smrti.
Co tyto změny znamenají pro praxi? K jakým účelům jsou nově využívány nadace, nadační fondy, přidružené fondy či fondy svěřenské? Která z nabízených možností má jaké přednosti a jaká rizika? Co vše ovlivňuje rozhodování vlastníka? Kterým směrem se bude napříště rozvíjet nadační sektor? Na to vše Vám odpoví tento seminář.
Seminář je určen advokátům, notářům, podnikovým právníkům, úředníkům státní správy či soudů, podnikatelům, koncipientům či justičním čekatelům, pracovníkům „neziskového“ sektoru, zakladatelům nadací, nadačních fondů, ústavů či spolků a jejich zaměstnancům.
Program semináře:
- Základní principy rekodifikace – autonomie vůle, vlastnická svoboda, statusové otázky právnických osob
- Obecné otázky právnických osob - hlavní změny, účel právnické osoby, rejstříkové souvislosti, přechodná ustanovení
- Systematika právnických osob po rekodifikaci soukromého práva (korporace, fundace, ústav)
- Korporace soukromého práva, především pak spolky (základní charakteristika, možnost změny právní formy)
- Fundace soukromého práva
- Ústavy soukromého práva
- Jaké koncepční a obsahové změny přinesl nový občanský zákoník pro nadace?
- Jaké koncepční a obsahové změny přinesl nový občanský zákoník pro nadační fondy?
- Jaký je rozdíl mezi nadací a nadačním fondem a jaké jsou možnosti využití těchto institutů?
- Může nadace a nadační fond podnikat?
- Co je to přidružený fond?
- Jaký je právní režim správy cizího majetku?
- Co je to svěřenský fond?
- Jaký může mít svěřenský fond účel a šíře jeho využitelnosti?
- K rozdílu mezi nadačním, přidruženým a svěřenským fondem?