Novinky v legislativě BOZP a norma OHSAS
Další právní normy (seminář)
Lektor/lektoři
Bc. Zdeněk Šenk
specialista BOZP, certifikační auditor BOZP, přeseda zkušební komise pro zkoušky odborně způsobilých osob v BOZP, autor publikací o problematice BOZP
Odborný program
Seminář je zaměřený na odborný výklad k hlavním legislativním požadavkům platným pro oblast BOZP, včetně změn v právních předpisech s účinností k 1. lednu 2011. Pro zpřehlednění problematiky budou informace podávány současně se zaměřením na systémový přístup pomocí normy ČSN OHSAS 18001:2008.
Zdůrazněna budou úskalí a nejčastější chyby při plnění legislativních požadavků, ale také budou lektorem semináře ve spolupráci s účastníky navrhována doporučení správné praxe, včetně prezentace vzorových formulářů a dokumentů.
Účelem přednášky je pomoci organizacím v dalším zlepšování v oblasti BOZP a v přesnějším a důslednějším naplňování požadavků stanovených právními předpisy.
Seminář je určen především pro zástupce organizací, které mají zájem o ucelený výklad hlavních legislativních požadavků srozumitelnou a přehlednou formou.
Program semináře:
- Úvod do problematiky BOZP – definice pojmů, všeobecné požadavky.
- Řízení rizik – vyjasnění úlohy odborně způsobilé osoby v plnění úkolů v prevenci rizik (dále jen OZO BOZP); jaké jsou vstupy do procesu řízení rizik; jak musíme postupovat při řízení rizik; jakou metodiku zvolit; jak výstup z procesu zdokumentovat; doporučení lektora, jak řešit např. – návštěvníky na pracovišti, spolupracující cizí firmy na pracovišti, cizí firma jako nájemce/fa v nájmu, jak zpracovat registr rizik, jak seznámit své zaměstnance s riziky a s opatřeními na jejich snížení.
- Právní a ostatní předpisy – stručná charakteristika zhruba dvaceti neopomenutelných právních předpisů platných pro oblast BOZP.
- Odpovědnosti, povinnosti a pravomoci – jak v organizaci rozdělit úlohy s problematikou BOZP; jakou roli má zaměstnavatel a jakou roli musí plnit OZO BOZP; kdo je vedoucí zaměstnanec a jaké má úlohy ve vztahu k zaměstnancům z pohledu BOZP; v jaké roli je zaměstnanec.
- Odborná způsobilost, výcvik, komunikace a dokumentace – co mohu nebo musím u zaměstnanců při nástupu a případně i následně zjišťovat; co, jak, kdy a kým školit; jaká jsou hlavní úskalí školení zaměstnanců (délka a obsah školení, e-learning a školení BOZP); spoluúčast a komunikace o BOZP, způsoby řízení dokumentů BOZP.
- Řízení provozu – agenturní zaměstnávání; bezpečnostní značky; služební auta; kategorizace prací; chemické látky a přípravky; osobní ochranné pracovní prostředky; stroje a zařízení; práce ve výškách; závodní preventivní péče; zobrazovací jednotky.
- Havarijní připravenost, monitorování BOZP – požární ochrana; závažné havárie; prostředí s nebezpečím výbuchu.
- Incidenty, pracovní úrazy a nápravná opatření – vyšetřování incidentů a pracovních úrazů, skoronehod; vzorové dokumenty pro lepší orientaci v problematice pracovních úrazů; hlavní zásady pro realizaci preventivních a nápravných opatření.
- Řízení záznamů, prověrky a audity, přezkoumání vedením – jaké záznamy musíme uchovávat – vzorový seznam záznamů; kdo, kdy a kde musí provést prověrku BOZP dle § 108 odst. 5 zákoníku práce; proč je vhodné provést přezkoumání BOZP.
- Informace k novým nebo změněným právním předpisům - např. NV č. 201/2010 Sb., o způsobu evidence úrazů, hlášení a zasílání záznamu o úrazu; a další změny aktuální v den konání semináře.
- Upozornění na nejčastější nepřesnosti - při naplňování legislativních požadavků.
- Jak lze zásadním způsobem zlepšit úroveň BOZP ve vaší organizaci?
- Diskuze, dotazy, připomínky (je možné je pokládat v průběhu semináře, nebo i na závěr akce).
Účastníci přednášky získají vedle informací zaměřených do praxe i knihu ,,BOZP prakticky a přehledně podle normy ČSN OHSAS 18001:2008,“ autor Z. Šenk. Přednáška bude probíhat v souladu s obsahem knihy.